Bramy miejskie

Jeśli jesteś miłośnikiem historii i planujesz odwiedzić Szczecin, w Twoich planach nie może zabraknąć odwiedzin na Placu Hołdu Pruskiego. Tutaj znajdziesz ostatnie pozostałości po pruskich fortyfikacjach, które ozdabiają miasto od XVIII wieku. Bramy Portowa i Królewska zachwycają nie tylko niebanalnym stylem architektonicznym, lecz także bogatym kontekstem historycznym — dziś opowiemy Ci o tym, dlaczego warto zobaczyć je na własne oczy.

 

 Bramy Portowa i Królewska — pamiątka po ważnych kartach z historii Szczecina

 

Elementy fortyfikacji wiążą się z ważnymi wydarzeniami z XVIII wieku, kiedy to pruski król i branderburski elektor Fryderyk Wilhelm I odkupił miasto od Szwedów, którzy zdobyli go podczas wojny trzydziestoletniej. Wspomnienie tego wydarzenia przechowuje Brama Portowa – ich opis po łacinie znajduje się w attyce na złoconej tablicy. Zarówno ten budynek, jak i siostrzana Brama Królewska zostały zaprojektowane i skonstruowane w latach 1725-27 przez Gerharda Corneliusa van Wallrawe – holenderskiego architekta i są świetnym przykładem jego mistrzowskich projektów.

 

 Perły architektury barokowej

 

Unikalną cechą budynków jest ich przeznaczenie – w XVIII wieku miały za zadanie łączyć w sobie funkcje obronne oraz dekoracyjne. Z jednej strony Bramy Królewska i Portowa cechują się więc dość masywną i majestatyczną konstrukcją, a z drugiej od bogatych zdobień trudno oderwać wzrok. Na szczególną uwagę zasługują wykonane przez francuskiego rzeźbiarza Bartholome Damarta szczyty, które łączą liczne elementy rzymskiej mitologii i kultury militarnej z ukłonem dla pruskiego króla.

 

 

Bramy Portowa i Królewska są wpisane do rejestru zabytków nieruchomych prowadzonych przez Narodowy Instytut dziedzictwa. Zachowane fortyfikacje pruskie przetrwały II wojnę światową (choć najcenniejsze części na czas konfliktu ukryto w lesie arkońskim). Dziś stanowią nieodłączny element pejzażu miasta dzięki regularnemu odrestaurowywaniu. Co
więcej, świetnie komponują się ze współczesnością — zarówno w samych budynkach, jak i wokół nich można znaleźć liczne kawiarnie, restauracje i galerie sztuki.