Jezioro Szmaragdowe

Jeśli lubisz zakątki przyrodnicze, które skrywają w sobie znacznie więcej, niż malownicze widoki, dziś przedstawimy Ci atrakcję, która z pewnością podbije Twoje serce. Jezioro Szmaragdowe w Szczecinie to bajeczne miejsce o ponurej historii — dzięki temu stanowi warty odwiedzenia punkt na mapie miasta. Jeśli odwiedzasz Pomorze Zachodnie, koniecznie uwzględnij je w planie wycieczki!

 

 Piękne widoki z tragizmem w tle

 

W XIX wieku na tym obszarze znajdowała się kopalnia kredy, która zaopatrywała położoną tuż obok cementownię. Intensywne wydobycie w 1925 r. doprowadziło do przebicia się do wód gruntowych i gwałtownego zalania całej struktury wyrobiska. W ten sposób powstało Jezioro Szmaragdowe, które swój piękny kolor zawdzięcza wysokiej zawartości węglanu wapnia w wodzie. Mieszkańcy twierdzą, że do dziś na jego dnie można dostrzec pozostawiony przez górników na dnie sprzęt wydobywczy, maszyny czy samotne wagoniki – kto wie, może i Tobie uda się je dostrzec?

 

 Jezioro Szmaragdowe – trasy spacerowe i punkty widokowe

 

Skład chemiczny i mętna woda sprawiają, że nie jest to atrakcyjny punkt dla osób kochających sporty wodne — kąpiel może okazać się szkodliwa dla skóry, a nurkowanie bardzo niebezpieczne. Mimo to Jezioro Szmaragdowe cieszy się ogromną popularnością, ponieważ czas spędzany nad jego brzegiem na pewno nie pójdzie na marne. Liczne trasy turystyczne, bajeczne widoki oraz punkt widokowy Polana Słoneczna od lat urzekają zarówno przyjezdnych, jak i okolicznych mieszkańców.

 


Sam zbiornik otoczony jest gęstym lasem, w którym ukryte są bunkry i ruiny możliwe do zwiedzania. Co więcej, zarówno w samym jeziorze, jak i w jego okolicy gratkę dla siebie znajdą miłośnicy przyrody. Zamieszkuje tu wiele rzadkich i objętych ochroną gatunków zwierząt – od ryb aż po zimujące w bunkrach nietoperze. To doskonałe miejsce, aby rozprostować nogi, odpocząć od miejskiego hałasu i aktywnie spędzić czas. Jezioro Szmaragdowe jest także niezwykle popularne wśród młodych zakochanych, którzy mogą tutaj wybrać się na długie, niespieszne spacery.