Latarnia Morska w Świnoujściu

Wybierając się na odpoczynek nad Morzem Bałtyckim w naszym Ośrodku Wypoczynkowym Graal, warto zapoznać się z miejscowymi atrakcjami. Bez wątpienia jednym z najważniejszych zabytków regionu jest Latarnia Morska w Świnoujściu. Jest to najwyższy tego typu budynek w Polsce oraz na całym wybrzeżu Bałtyku — koniecznie trzeba ją zobaczyć!

 

 Ciekawostki o Latarni Morskiej w Świnoujściu

 

Budowa tego charakterystycznego dla naszego regionu obiektu rozpoczęła się w 1854 roku, a uruchomienie go nastąpiło już trzy lata później - 1 grudnia 1857 roku. Wraz z latarnią morską, która wtenczas miała podstawę o kształcie ośmiokąta, wniesiono także dwa budynki gospodarcze. To w nich mieszkali latarnicy, utrzymując stale świecące się światło na szczycie.

Remont przeprowadzony w latach 1902-1903 zmienił kształt przekroju bryły na okrągły i w tej postaci latarnię morską podziwiamy do dziś. W trakcie II wojny światowej bombardowania uszkodziły mury budynku, jednak cały korpus nie uległ zawaleniu. Do zwiedzania obiekt został oddany w 2000 roku i od tamtej pory jest jedną z perełek turystycznych województwa zachodniopomorskiego.

Cała budowla ma 68 metrów wysokości, a na jej szczyt prowadzi dokładnie 308 schodów. Dla wygody małych odkrywców stopnie są ponumerowane co 10, a dodatkowo oznaczono także połowę drogi. Na górze czeka na nas nagroda w postaci niesamowitego widoku na Bałtyk, port i Wyspę Wolin. W budynku znajduje się sklepik z mapami i pamiątkami.

 

 Jak dojechać do Latarni Morskiej w Świnoujściu z Ośrodka Wypoczynkowego Graal?

 

Aby odwiedzić tę atrakcję, możesz wybrać trzy środki lokomocji: rower, samochód bądź komunikację miejską. Pod latarnią morską czeka duży parking, więc transport własnym pojazdem nie stanowi problemu. Od przeprawy promowej zorganizowano także ścieżkę rowerową. Do autobusu miejskiego natomiast najwygodniej wsiąść na Dworcu PKP.

 

Mamy nadzieję, że pobyt w naszym Ośrodku Wypoczynkowym Graal dostarczy Ci okazji do wypoczynku i relaksu, a także umożliwi zwiedzanie wspaniałych zabytków Świnoujścia i okolic!