Ogród Różany i Jasne Błoni

Miejsce zieleni i architektura krajobrazu często należą do ciekawszych elementów urbanistyki. Nie inaczej jest również w Szczecinie – a na szczególną uwagę zasługują tutaj znajdujące się w pobliżu Urzędu Miejskiego Jasne Błonia. Przechadzka tutejszymi alejkami zachwyci przede wszystkim fanów ogrodnictwa i kompozycji kwiatowych, jest także ciekawym przykładem dobrej organizacji terenów zielonych w spójną całość.

 

 Jasne Błonia — co je wyróżnia?

 

Na szczególną uwagę zasługują tutaj rozległe trawniki wzbogacone o kompozycje z różnych gatunków kwiatów. Tutaj znajduje się również przepiękny Ogród Różany. Aleje z kolei otoczone są majestatycznymi platanami klonolistnymi. Jasne Błonia są największym w Polsce skupiskiem drzew tego gatunku. Ścieżki rowerowe, liczne ławeczki oraz urokliwe ścieżki sprawiają, że to miejsce przyciąga zarówno turystów, jak i lokalnych mieszkańców — z pewnością spędzisz tutaj miło czas na świeżym powietrzu.

 

 Ogród Różany — idealne miejsce na relaks

 

W 1928 r. w pobliżu Jasnych Błoni i Parku Kasprowicza z okazji zjazdu ogrodników powstał Ogród Różany — miejsce, które zajmuje szczególne miejsce w sercach wielu szczecinian. Można tutaj zobaczyć aż 99 różnych gatunków róż, a każdy z nich jest wyjątkowo piękny i unikalny, a ponadto rosną tutaj inne egzotyczne drzewa i rośliny. Całość urozmaicają pergole, alejki, place zabaw oraz Ptasia Fontanna, którą niedawno zrekonstruowano na podstawie oryginalnych projektów, rycin i zdjęć z lat 30. XX wieku.

 

Jasne Błonia i Ogród Różany — perły nowoczesnej urbanistyki

 

Wyjątkową organizację stref rekreacyjnych Szczecin zawdzięcza Johannesowi i Martinowi Quistorpom. To oni na początku XX wieku w ramach działalności filantropijnej inwestowali w miejskie parki, skwery i inne zielone strefy. Jasne Błonia, mimo że są odrębnie zaprojektowanym obszarem, płynnie przechodzą w Park Kasprowicza, który następnie spotyka się z Arkońskim Parkiem Leśnym i Puszczą Wkrzańską.

 

Turyści uwielbiający przyrodę mogą wyruszyć na całodzienny spacer pomiędzy drzewami i kwiatami, rozpoczynając właśnie na Jasnych Błoniach i zahaczając o Ogród Różany — jest to jeden z piękniejszych w Polsce przykładów uwzględnienia zieleni w urbanistyce.